Reality ODT/ אלי הילמן, דני גל

 

מעורבות פעילה בקהילה כתהליך פיתוח ארגוני
אלי הילמן[1] ודני גל[2]
 
בשורות הבאות נתאר חוויה שעברה קבוצת מנהלים מחברה מסחרית מצליחה במרכז הארץ. החוויה משלבת OutDoor training - odt ותרומה פעילה לקהילה במתכונת ייחודית וחדשה אותה נכנה Reality OutDoor training.
 
שלב 1
 
קבוצה של 20 מנהלים מחברה עסקית במרכז הארץ עלתה לאוטובוס. אף אחד מהמנהלים לא ידע מה מצפה לו ביומיים הקרובים מלבד המנכ"ל שהיה בסוד העניינים והתכנון מהרגע הראשון.
 
נסענו לכוון העיירה הדומית ירוחם. 10 דקות לפני הכניסה לירוחם חשפנו את המשימה הראשונה: "בעוד כ-10 דקות נגיע לעיירה הדרומית ונכנס למעון נעמ"ת. משימתכם להשתלב בשלוש כיתות הגן להכיר את הצוות והילדים, לקחת חלק בעבודות הגן, לשחק עם הילדים ולעזור בכל אשר נדרש".
 
פני המנהלים הביעו הפתעה ועם זאת התרגשות. היה זה שונה מציפיותיהם לחוויות מאתגרות בטבע (לא כבשים ולא חבלים...). האוטובוס עצר והמנהלים ירדו והצטרפו אחד אחד לצוותי הגנים. ההשתלבות באווירת הגן הייתה מהירה וחלקה. לא נשמעו קולות בכי של הפעוטות אך בהחלט הייתה בעיניים פליאה: מי אלה הזרים המוזרים שנחתו עלינו כרעם ביום בהיר?
 
צוות הגן, אשר הוכן מבעוד מועד לאירוע, שיתף פעולה בחום ומחויבות. הפעילות זרמה בטבעיות והמנהלים ניצפו כנהנים ומתלהבים מהמפגש עם הפעוטות והצוות.
 
ניתן היה להבחין בסצינות כגון: רווקים מחתלים תינוקות, אמהות מחבקות ילדים שאינם שלהן, מנהלים מאכילים תינוקות ועוד כיוצא באלה מחזות משעשעים ומרגשים.
 
כך התנהלה לה הפעילות כשלוש שעות עד להתערבותנו. בשלב זה אספנו את המנהלים לשיחה על החוויה שעברו ועל מטרות היומיים המשותפים. היו מנהלים שחשבו שבזה גמרנו את החוויה הביזארית וכעת פנינו להרפתקאות האמיתיות - יום כיף אתגרי.
 
בשיחה עם המנהלים ביקשנו מכל אחד לשתף את הקבוצה בחוויה האישית שעבר במעון. עלו תגובות שונות: התחברות והזדהות, פליאה מכך שגן בירוחם אינו כה שונה מגן במרכז, הערכה לאפשרות לראות פעם אחת מבפנים כיצד עובד הגן שבו הילדים מבלים זמן כה רב. אחת התמונות החזקות שעלו הייתה שלב רחיצת הילדים אשר נראתה כמו סרט נע במכונה והעלתה מחשבות נוגות על המקום האישי של כל פעוט ופעוט בתוך קבוצה גדולה של ילדים.
 
בנקודה זו ראינו כמנחים תהליך מקביל בין תמונת הסרט הנע לבין מקומו האישי של כל מנהל ומנהל, והלגיטימציה לבטא קול ייחודי בתוך קבוצת המנהלים.
 
שלב 2
 
"זה עתה עבדתם בגן, הכרתם את הצוות ואת הילדים. על בסיס התנסות זאת עליכם לתכנן עד הערב את מעון החלומות, אשר בו הייתם רוצים לראות את ילדכם מתחנכים. המשימה כוללת: הגדרת קונספט, תכנון מפורט וביצוע מלא של התכניות עליהם התחייבתם. לרשותכם תקציב מוגבל, כלי עבודה ושני אנשי מקצוע (שיפוצניקים) איתם תוכלו להתייעץ בשאלות מקצועיות. בהצלחה." במילים אלה הפגשנו את הקבוצה עם משימתה העיקרית ליומיים אלה. הדגשנו בפני הקבוצה כי חלק מרכזי מן המשימה הוא הדיאלוג עם צוות הגן והתחשבות בבקשותיהם.
 
הקבוצה התארגנה במהירות והחלה לקיים דיון על האופן שבו ניגשים למשימה. הדיון היה קשה ומסורבל והוצעו בו שיטות שונות לתקוף את הבעייה. ניתן היה לראות כי לא כל הרעיונות נשמעו ועל הדיון השתלטו מספר משתתפים דומיננטים. בשלב מסויים עצרנו את הדיון והצענו לצוות לחשוב כיצד התנהל הדיון עד כה וכיצד הם מעונינים לנהלו מעתה והלאה. היתה זו עצירה חשובה שאפשרה לקבוצה לקבל החלטות ולצאת לדרך. הצוות נכנס לאווירה משימתית והתמודד עם אתגר התכנון. בשמונה בערב הציגו לנו המשתתפים את תוכניותיהם המפורטות, בהתאם ללוח הזמנים והתקציב שעמדו לרשותם.
 
עם תום העבודה במעון הוזמנו כולם לארוחת ערב חגיגית אשר הכין צוות הגן. היה זה ערב קסום, מרגש, משביע ומוזר כאחד. האווירה היתה חמה, מחבקת ומשפחתית, האופיינית לתושבי ירוחם.
 
מן האירוע יצאנו לקראת לינת לילה והצענו לקבוצה לקיים דיון מסכם ליום. הופתענו מההיענות של הקבוצה להתמודד עם האתגר למרות העייפות, אך נראה כי למשתתפים היה הרבה על מה לדבר. ההתנהלות של עבודת הצוות במהלך היום הציפה תחושות אי נוחות והשיחה היוותה הזדמנות לשתף בתחושות אלו.
 
השיחה התנהלה בעיקר על עבודת הצוות בחיי היום יום בחברה ולא רק על הפעילות בירוחם. כחלק מהפקת הלקחים מינתה הקבוצה את האחד החברים אשר ידאג למיצוי אופטימלי של המשאבים וניהול המשימה. מבחינתנו היה זה סיום חזק ומשמעותי ליום אינטנסיבי זה. 
 
ביום המחרת 'עלו' כולם על בגדי עבודה ונכנסו למעון. הם התחלקו לצוותי עבודה עם משימות מוגדרות בהן: צוות צביעה, צוות ג'ימבורי, צוות גינון, צוות רכש, צוות ניהול תקציבים וכו' .
 
אבק, זיעה, צבע, ריח של טינר, לוחות עץ, שאון מקדחות ומסורים, היו מנת חלקו של כל מי שנכנס לגן. העבודות כללו שיפוץ הפעלתון, בניית ארגז חול חדש, בנית שירותים ראויים לצוות המעון, הכנסת חיים, צבע וירק לסביבת הגן. מלבד השיפוצים דאגו החבר'ה לעיצוב המעון כסביבה התפתחותית, מגרה ומשעשעת.
 
העבודה המאומצת הציפה מתחים וחיבורים בין חברי הארגון סביב סוגיית התרומה של כל אחד ואחד למאמץ הכולל. רבים נזכרו בחווית הגיבושים מימי הצבא.
 
לקראת צהרי היום שני התרחש משבר אמון בין חברי הקבוצה לבין צוות הגן – הדבר קרה על רקע תחושה של המשתתפים כאילו צוות הגן בכוונה תחילה החביא ציוד וצעצועים במחסן סודי (אשר נמצא במקרה על ידי אחד מחברי הקבוצה) וזאת כדי ליצור רושם כאילו הגן דל וחסר אמצעים יותר מהמציאות. השמועה פשטה בין חברי הצוות. החלטנו כמנחים לעצור את הפעילות ולקיים דיון סגור ללא צוות הגן על המצב שנוצר. הדיון היה סוער ונשמעו קולות של כעס וויתור על המשימה. אך לבסוף הבינה הקבוצה כי זוהי חלק מהמציאות הריאליסטית של ירוחם 2004 והדבר נעשה מתוך מצוקה ולא מתוך זדון. העבודה המשיכה במלוא המרץ בכדי לעמוד בזמן.
 
תענוג היה לראות את הגן בסוף היום השני ובו פנים מתרגשות של צוות המעון ועוד סקרנים רבים מהעיר, אשר השמועה הגיעה אליהם. תענוג היה לראות את מנהלי החברה מותשים, מלוכלכים ועם חיוך מלא גאווה על התוצר הסופי. הזדמנות נדירה נפלה בחלקנו, צוות המנחים, לחוות את התהליך מתחילתו ועד סופו.
 
בסיום היומיים לא היה מקום לסיכומים ארוכים, שכן המנהלים היו מותשים וקצרי רוח לחזור הביתה. עם זאת הובע רצון וצורך להמשיך ולדון בסוגיות ארגוניות, אשר צפו ועלו מתוך העבודה המשותפת במעון. קבענו המשך לתהליך וסיימנו את הסדנה.
 
Reality ODT– שילוב חדש בין פיתוח מנהלים ותרומה לקהילה
 
התהליך שתואר לעיל מהווה שילוב בין תרומה פעילה לקהילה לבין OutDoor training. התרומה לקהילה בירוחם היתה מוחשית ואמיתית, ונגעה ברגשותיהם של כל אלה שנהנו מפירותיה. בנוסף, הפעילות היתה מאוד משמעותית עבור המנהלים שהשתתפו בה. בכך יצרנו מצב מציאותי, אשר יוצר אפקט רגשי חזק על כל המשתתפים. הדבר שונה ממצבים סימולטיביים המאורגנים ב סדנאות גיבוש  וב -ODT 
 
פעילות מסוג זה תואמת את הרצון של ארגונים רבים לתרום לקהילה באופן פעיל ולא רק דרך תרומה של כסף. כמו כן היא יוצרת הזדמנות נדירה למנהלים ממרכז הארץ להכיר מציאות אחרת, ובכך לקבל פרספקטיבה נוספת על אזרחותם בארץ ובחברה הישראלית.
 
המציאותיות של הסיטואציה מציפה ביתר שאת דפוסי תקשורת ויחסים בצוות, ומחייבת את המנהלים להתייחס לכך כדי לבצע את המשימה. עוצמת החוויה מחברת את המשתתפים לרצון לעבוד 'ולשפץ' גם את עצמם כצוות וכארגון. אנו כמנחים ניצלנו עוצמות אלה ועזרנו לארגון להמשיך בתהליך הלמידה והצמיחה גם לאחר הסדנה.
 
כיוצרי ומנחי הפעילות הרגשנו חיבור רגשי עמוק למשימה והערכה רבה למנכ"ל החברה, אשר בחר דווקא בפעילות זאת. לא יכולנו להישאר כצופים מרוחקים בפעילות ומצאנו את עצמנו פעמים רבות עוזרים בעבודות הצביעה והשיפוץ. ייתכן שהדבר גרע מיכולתנו לשקף לצוות את דפוסי ההתמודדות שלו, אך הרגשנו מחוייבם למשימת השיפוץ לא פחות מאשר למשימת הלמידה של המנהלים.
 
אנו רואים ב-Reality OutDoor training כיוון חדש ומבטיח של פעילויות ארגוניות, המשלבות את הרצון לתרום לסביבה ולקהילה יחד עם הצורך לפתח מנהלים ולשפר יכולות ארגוניות. נמשיך לפתח רעיונות נוספים שכן אנו רואים בכך חוויה אישית משמעותית לצד צמיחה מקצועית.
 


[1] מנכ"ל משותף, אורין קיסריה, חברה ל-OutDoor training הפקת אירועים ויעוץ ארגוני www.orin.co.il
[2] יועץ ארגוני, חבר ב-Society for Organizational Learning Israel , מנחה תהליכי שינוי בארגונים

 


Return  Comments